Wczoraj ogłoszono wyniki konkursu „Nagrody Historyczne Polityki im. Mariana Turskiego”. Miło mi poinformować, że w 66. edycji tej prestiżowej nagrody, najstarszej z przyznawanych w Polsce za publikacje odnoszące się do XX w., zostaliśmy laureatami w kategorii wydawnictw źródłowych (https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/2298861,1,nagrody-historyczne-im-mariana-turskiego-przyznane-te-ksiazki-trzeba-znac.read).

Bardzo nas cieszy docenienie kilkuletniej wytężonej pracy zespołu, która zaowocowała 17 tomami z materiałami z b. kolekcji sybirackiej AN PTL. Tego sukcesu nie byłoby przede wszystkim bez pełnego zaangażowania i cierpliwości wsparcia ze strony Autorów i ich rodzin i przyjaciół, jak również bez cennych uwag recenzentów oraz bezinteresownej pomocy kolegów historyków, archiwariuszy i znawców tematyki, pozwalającej nam rozwikłać szereg zagadek ukrytych w wydawanych tekstach. Sprawne zarządzanie projektem możliwe było przy organizacyjnej pomocy p. Agaty Sikory z Biura ZG PTL. Książki ukazywały się na wysokim poziomie dzięki profesjonalnej i życzliwej współpracy z wydawnictwem LTW pp. Marii i Marka Jastrzębskich.
Wszystkim Państwu serdecznie dziękujemy!
Naszym zadaniem było popularyzowanie kolekcji sybirackiej wśród różnych kręgów odbiorców. Temu służy elektroniczna wyszukiwarka zasobów oraz konta na mediach społecznych i strona projektu (http://bibliotekazeslancanowa.pl/category/aktualnosci/). Mieliśmy również okazję prezentować naszą podserię w kilku miastach. Dzięki obszernym streszczeniom w języku angielskim daliśmy możliwość dotarcia do tych cennych źródeł czytelnikom zagranicznym. Ponadto niektóre z tekstów przechowywanych w kolekcji sybirackiej weszły do antologii wspomnień o łagrach i zesłaniach wydanej w ubiegłym roku po niemiecku (https://www.harrassowitz-verlag.de/titel_7360.ahtml).
Mamy gorącą nadzieję, że ta wspaniała nagroda podtrzyma zainteresowanie naszymi publikacjami i mimo zakończenia projektu, jak i zmiany miejsca przechowywania kolekcji sybirackiej (obecnie znajduje się w Bibliotece Narodowej w Warszawie), będziemy mogli jego wyniki jeszcze nie raz przedstawiać zainteresowanej publiczności. Najbliższe spotkanie odbędzie się w Muzeum Historii Katowic 13 maja b. r. (https://www.mhk.katowice.pl/index.php/dla-zwiedzajacych/gdzie-co/1262-wyklad-130525/2025-05-13-17-00)